BUNGALOV nebo PATROVÝ DŮM

Chystáte se stavět dům a nevíte jestli zvolit přízemní bungalov nebo patrový?

 

Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Je to například méně prostoru na druhé straně zdolávání schodů. Možná nakonec rozhodnete podle toho, jak velký máte pozemek!

Dům si většinou vybíráme jednou za život. Proto je potřeba pečlivě zvážit, jaký si postavíme, aby byl podle našich snů a splňoval všechny požadavky. Jestli je lepší bungalov nebo patrový dům, není lehké říct. Výběr ovlivňují různé faktory jako velikost pozemku, počet členů rodiny i osobní vkus, územní regulativ nebo přítomnost imobilního člena v rodině. Pro kolik lidí si ho přejete? Kolik plánujete místností? Jak velký prostor chcete zaplnit?

 

Velikost pozemku

Jedna z nejdůležitějších věcí je velikost pozemku. Přízemní dům má totiž oproti patrovému domu větší nároky na území. Dá se říct, že jsou dvojnásobné i vícenásobné, protože zatímco místnosti patrového domu dáte nad sebe, u bungalovu je musíte rozvrhnout do prostoru. Přízemní domek navíc mívá velkou zahradu, takže je jasné, že by jej měli zvolit spíše majitelé většího pozemku. Pro malý pozemek je vhodnější dům se dvěmi nebo více patry.

Co se týče technické stránky, je jednodušší stavba bungalovu. Neznamená to však, že bude levnější. Největší rozdíl mezi oběmi variantami je v rozsahu základů a střechy. V tomto ohledu bude nízkopodlažní dům vždy o něco dražší oproti tomu patrovému.

 

Schody

Projeví se i absence schodiště, které nemůže v patrovém domě chybět. Právě kvůli nim si získal bungalov oblibu. Dospělé už totiž nebaví v pokročilém věku jejich zdolávání a někdy ani kvůli zdravotním problémům nemají možnost. Bungalov je oproti tomu bezbariérovým domem, ale zase je nutné u něj počítat s vyššími tepelnými ztrátami kvůli větší ploše vnějšího obalu. Patrový dům podobný krychli je z hlediska tepelných nároků ideální.

Nakonec však bude záležet na člověku, co si vybere. Pro bezdětný nebo starší pár může být vhodnější bungalov, který by mohl stačit i rodině s jedním dítětem. U více dětí je lepší patrový dům, který umožní pokoj pro každého člena, ale také soukromí, když je potřeba. Je potom otázkou, pokud děti vyletí z hnízda, jak dům využít.

 
A co je vhodné pro Vás - patrový RD OPEN 100 nebo bungalov SIGMA 100? 

Líbí se vám naše domy? Kontaktujte nás!

Jiří Kohoutek

obchodní specialista

Nenechte si ujít novinky ze světa dřevostaveb.

Každý měsíc zasíláme nové rady a typy!