VÁŠEŇ PRO DŘEVO

Co Vás přesvědčí o volbě typu konstrukce Vašeho domu?
 

Základem dřevostavby, jak jinak, je právě dřevo. Jsou lidé, kteří dřevostavbám nevěří vůbec, a pak jsou Ti, kteří s ní mají naprosto jasno.

Hlavním stavebním materiálem dřevostaveb jsou masivní konstrukční dřevěné hranoly, tzv. KVH hranoly, používané zejména v sendvičových panelech, krovech, pergolách a garáž. stáních. U nás se vyrábí nejčastěji ze smrkového dřeva. Jejich výroba začíná zpracováním na hrubé hranoly a pokračuje sušením  na vlhkost 15 %. Po nasušení dřeva, kontrole jeho kvality se následně nastavuje na klínové čepy, zkracuje na požadovanou délku a hobluje na přesný rozměr hranolu.

Z čela hranolů jsou vyfrézovány zubové spoje (tzv. cinky), které slouží k propojení jednotlivých kusů k sobě melaminovou pryskyřicí. Ta je ekologická a toxikologicky nezávadná. Tímto postupem vznikne dřevěný hranol vysoké jakosti v délkách, které nejsou omezeny délkou kulatiny.

Nejčastěji se kvůli transportu vyrábí KVH hranoly v délkách 13 m. Pevnostní třída je u KVH hranolů nejčastěji C 24 (pevnost v ohybu = 24 MPa).

Uskladnění těchto hranolů probíhá v klimatizovaných skladovacích halách, aby mohly být vyexpedovány suché a rozměrově stabilní.

KVH hranoly jsou velkým přínosem ve stavebnictví, jejich využití je opravdu mnohostranné. Díky své  vysoké únosnosti a možnosti tvoření speciálních tvarů s různým zakřivením mohou tak vznikat velmi zajímavé architektonické stavby.

 

Konstrukční vs. pohledová kvalita KVH

Vyrábí se dva druhy KVH hranolů, a to KVH NSi a KVH Si. Oba druhy jsou vyrobeny podle stejných norem z hlediska pevnosti materiálu - rozdíl je ve vizuální stránce hranolu.

KVH NSi je průmyslová kvalita, kde se může objevit např. zamodrání, nebo drobná vada, která neovlivňuje mechanické vlastnosti materiálu.

KVH Si je pohledová kvalita, která se používá v případě viditelných konstrukcí, jako jsou přiznané stropní trámy, vazba krovu nebo pro venkovní pergoly či altány.

Pro méně náročné uživatele lze samozřejmě i na viditelné konstrukce použít kvalitu NSi, protože se stále jedná o hoblované a vysušené hranoly jasně stanovené kvality.

 

Výhody KVH hranolů

Materiál je vysušený. Při správném zabudování jej není třeba ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu. Navíc je vysokou teplotou během sušení sterilizován od možných zárodků biotických škůdců.

KVH hranoly jsou tvarově stálé. To znamená, že se již nekroutí a nepraskají.

Hranoly jsou tloušťkově a šířkově egalizované (mají po celé délce stejnou šířku i výšku). Tato vlastnost je důležitá pro dokonalou rovinnost stěn dřevostaveb, které se po opláštění velkoplošným materiálem nikde nevyboulí.

Délka se nejčastěji uvádí 13 m kvůli přepravě, ale výrobci jsou většinou schopni dodat i délky převyšující 20 m.

Hmotnost materiálu je díky suchému stavu nižší a je tak možné převést větší objem najednou.

KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.

Líbí se vám naše domy? Kontaktujte nás!

Jiří Kohoutek

obchodní specialista

Nenechte si ujít novinky ze světa dřevostaveb.

Každý měsíc zasíláme nové rady a typy!